Oppskrift på puspas

Puspas

Lucie og Tilly blir spandert mat på av herr Høk på Emmaus. Han foreslår at de skal velge pusspass (eller puspas).

Husmor så ikke ut til å tenke på å presentere ham. “Finnes det en fru Høk?”
Herr Lyches ansikt var alvorlig da han ristet på hodet. “Nei, ikke meg bekjent.”
Husmor plirte mot ham, som om hun ikke klarte å tolke svaret. Lucie la merke til at hun ikke engang rødmet av det frivole spørsmålet.
“Hva vil dere spise? De har en særdeles velsmakende pusspass  her om høsten. Det er store porsjoner, så dere piker kan kanskje dele en tallerken.”
Lucie nikket og smilte. “Tusen takk, herr Høk, det skal smake.”

Fra Nattmannens datter 13

Puspas er en pepret, sammensatt rett som består av lamme- eller kalvekjøtt, poteter, kål og gulrøtter. Navnet kommer fra nederlandsk og betyr «sammenkokt mat». (Kilde)

Retten kommer fra Bergen, og er en variant av fårikål. Men i stedet for kun å bruke kjøtt og kål, legger bergenserne også gulrot og hele poteter i kjelen. Mens fårikål som kjent er Norges nasjonalrett, kan man kanskje kalle puspas for Bergens nasjonalrett. (Kilde)

Puspas (kilde: matprat.no)

Puspas (kilde: matprat.no)

Oppskrift

  • ca. 1 ⅕ kg  lammebog
  •  4 stk  gulrot
  •  1 kg  hodekål
  •  8 stk  potet
  •  2 ts  salt
  •  2 ts  hel pepper
  •  6 dl  vann

1. Skjær kjøttet i porsjonsstykker. Skrell poteter og gulrøtter, og del dem i store terninger. Skjær kålen i store skalker.

2. Legg kjøtt, poteter, gulrøtter og kål lagvis i en kjele med salt og pepper mellom lagene.

3. Hell over vannet. Kok opp og skum av. La det småkoke under lokk til alt er mørt og potetene begynner å mose seg, ca. 1 1/2 -2 timer.

Server med flatbrød til.

(Kilde: matprat.no)

• • •

May Lis Ruus <- vegetarianer 🙂 2013

One thought on “Oppskrift på puspas

  1. Min livrett no 1, har vokst opp med puspas, prøv med å ha kolerabi båter oppi, man får en let syrlighet og en fantasisk smak, MVH Gunnar Schjenken

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s